Rady cestovateľom


Batožina
V závislosti od leteckej spoločnosti môže byť váha Vašej batožiny od 15 do 20kg. V prípade ak by ste prekročili túto hmotnosť, tak sa pripravte na doplatok za každý kilogram navyše. Pri niektorých leteckých spoločnostiach Vás to môže stať aj niekoľko desiatok Euro navyše. Samozrejme v prípade ak cestujete autobusom, tak si nemusíte dávať pozor na váhu batožiny.

Na letisku
V prípade, ak cestujete lietadlom, tak sa odporúča byť najmenej dve hodiny pred odletom na letisku. Niekedy sa môže stať, že odbavovanie bude dlhé a mohli by ste mať zbytočné stresy. Dobré je aby sme mali pri sebe pripravené všetky doklady aj spolu s letenkou. Ak ste si už odstáli radu a odovzdali batožinu tak môžete ísť do bezcolnej zóny a zakúpiť si prípadne občerstvenie, alebo posilnenie pred letom. Nezabúdajte na to, aby ste v príručnej batožine nemali žiadne nedovolené predmety, zoznam si môžete prečítať na podstránke Čo nepatrí do lietadla. Určite si zo sebou zoberte doklady, občiansky preukaz prípadne cestovný pas v závislosti od destinácie do ktorej cestujete, ďalej nejakú hotovosť v prípade ak by ste si chceli niečo kúpiť v lietadle, prípadne by bolo potrebné platiť víza.

Informácie o krajine
Ak radi spoznávate nové krajiny a miesta, tak je dobré si pred dovolenkou zistiť čo najviac informácií o mieste kde cestujete a pripraviť si zoznam zaujímavých miest, ktoré by ste chceli navštíviť. Po prílete do krajiny sa odporúča kúpiť si mapu, predsa len budete mať väčší výber ako na u nás. A potom už len prenajať auto alebo skúter a spoznávať krásy krajiny.

Dovolenku budete mať takú, akú si ju spravíte
Pred dovolenkou nemajte veľké očakávania, aby ste potom neboli sklamaný a znechutený z drobností, ktoré nie sú podstatné. Treba počítať s tým, že v každej krajine sú iné zvyky, iné obmedzenia a strava. To čo môže byť samozrejmosťou u nás, tak v inej krajine môžu považovať za neprimerané správanie. Taktiež ak Vás rozčúli hneď stav izby, prípadne že v TV nie sú slovenské alebo české stanice, prípadne že na raňajky nepodávajú Vaše obľúbené jedlo, tak potom budete zbytočne v strese počas celého svojho pobytu a na Vami vytúženej dovolenke si ani neoddýchnete, ale prídete ešte viac unavený a rozčúlený.

Pitný režim a opaľovanie
Najmä ak ste si vybrali dovolenku do teplých krajín tak nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Nezabúdajte, že ak budete piť až keď Vás smädí, tak to je už neskoro, ale je potrebné piť priebežne počas celého dňa. Taktiež nezabúdajte na opaľovacie krémy s dostatočnou UV ochranou, aby ste nezhoreli hneď na začiatku svojej dovolenky. Samozrejmosťou je ochrana očí kvalitnými okuliarmi a klobúk. 


Last minute dovolenka